Arama – Kurtarma

Arama – Kurtarma faaliyetleri hayatıma sonradan girmiş bir unsur olsa da, değerli derneğim NAK ile birlikte özellikle Gebze bölgesinde Gönüllü İtfaiyecilik faaliyetlerine devam etmekteyim.

Küçükken itfaiyeci olmayı istediğimi hatırlıyorum. Bir yangın çıktığında veya itfaiye arabası gördüğümde çok ilgimi çekerdi.. Sanırım ateşi de seviyorum.. Biri hatta bana ateş ilgimden ötürü “mecusi” demişti.

Birçokları gibi 1999 depremi sonrası arama – kurtarma faaliyetleri ilgimi çekmeye başladı, o zaman bir derneğe kayıt olmayı da düşünmüştüm ama şartları ile benim donanımım uygun değildi. Bireysel birkaç çaba ve uğraşı dışında (arada söndürdüğüm yangınlar oldu ama) bir dernek ile resmi çalışma işine girmemiştim. 2015 yılında NAK – Nilüfer Arama Kurtarma Derneği’ne üye oldum ve İstanbul Koordinatörlüğünü sürdürmekteyim. 2017 yılında ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak Gebze bölgesinde Gönüllü İtfaiyecilik faaliyetlerine başladım ve aktif görevime devam ediyorum.

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümü’nü de bitirdim. Ayrıca (TA2OFK) amatör telsiz operatörüyüm, KMT belgem de mevcut. Kızılay tarafından verilen ilkyardım eğitimini de tamamlayıp, uluslararası geçerliliği olan “İlkyardımcı – First Responder” sertifikasına da sahibim..

Kimsenin ihtiyacı olmaması dileğiyle de olsa, biz her zaman bu tür işler için hazırız..

Aşağıdaki videoda Kazık Düğüm ya da İstasyon Düğüm yapısını izleyebilirsiniz..